Bemutatkozás


A Fazekas József Általános Iskola az 1700-as évek közepétől működő intézménye Sümegcsehinek. A hosszú történelmi múltra visszatekintő intézmény nemcsak a gyermekek oktató-nevelő munkáját vállalta fel, hanem a község kulturális életének szervezését is. Névadónk, Fazekas József tanár-igazgató, aki több évtizeden át vezette iskolánkat. Nevét 1997-ben vette fel hivatalosan intézményünk. A mi iskolánk mint 8 osztályos iskola funkcionál a magyar iskolaszerkezetben. A nyolc tantermes épületbe jelenleg 154 gyermek jár. Kezdetben a településen élő családok gyermekeinek kínált hatékony és eredményes nevelést és oktatást, de már a környező településeken élő családok is szívesen választják intézményünket. Miért? Azért, mert a nevelőtestület korábbi és jelenlegi eredményei, szakmai felkészültsége, elhivatottsága, munkabírása garancia arra, hogy az intézményünkben tanuló diákoknak nyugodt, családias, biztonságos légkört tudjunk teremteni. Iskolánk vezetői, pedagógusai, és munkatársai olyan személyek, akik nyitottak, felkészültségüket folyamatosan fejlesztik. A nyolcvanas évek végén és a kilencvenes évek elején hazánkban folyó társadalmi változások, az oktatásban való újító elmozdulások, a nevelőtestület nyitottsága, a szakirodalomban való búvárkodásának, s a megújulásra törekvésének hatására megkezdődött iskolánkban a mai napig tartó fejlesztő munka.
1997. – A nevelőtestület elkészíti az iskola Helyi Tantervét.
1998-ban két pedagógus elvégezte a Zala Megyei Pedagógiai Intézet által szervezett Tartalmi fejlesztés és pedagógiai értékelés című tanfolyamot. Minőségbiztosítás – Coménius 2000 I. modell – sikeres pályázat.
2000-ben két pedagógus elvégezte a „Minőségügyi Alapismeretek” című akkreditált pedagógus továbbképzési programot.
Minőségi körök alakultak az intézményi munka továbbfejlesztésére.
2002-ben kiépítettük a Coménius I. intézményi modellt, és részt veszünk a Comenus Club munkájában.
2003. – A Németh László Iskolaszövetség tagjai lettünk.
2004. Részt veszünk a Zenit Pedagógiai Intézet által szervezett az Intézményi Minőségirányítási Program kidolgozására szolgáló minőségügyi továbbképzésen.
Pedagógiai programunkban prioritást élvez a tehetséggondozás és a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatása. A humánum és a kreativitás kialakításával, erősítésével készítjük fel tanulóinkat arra, hogy folyamatos tanulásra kész és képes emberré váljanak. Előtérbe helyezzük a logikus gondolkodásra építő tanítást-tanulást, segítve ezzel a tanulóinkat, hogy az iskola befejeztével képesek legyenek eligazodni az információk egyre növekvő rengetegében.
Iskolai munkánk kiemelt feladata a tanulás tanítása. Az individuális tanulást saját készítésű munkalapok, feladatlapok alkalmazásával, programozott számítógépes oktatás segítségével igyekszünk megoldani. Szűkös anyagi lehetőségeink ellenére sokféle tevékenységet kínálunk tanulóinknak, s mindent elkövetünk annak érdekében, hogy a vidéki lét hátrányait enyhítsük. Munkánk mozgatórugója az, hogy mindent a gyermekekért teszünk, kívánságaiknak, elképzeléseiknek – a lehetőségekhez képest – teret engedünk. Véleményalkotási, együttműködési és konszenzuson alapuló döntési készségüket nem csak tanórák keretében fejlesztjük, hanem a diákönkormányzat munkájában való aktív részvétellel is.
Tanulóink 4. osztálytól angol nyelv, 5. osztálytól számítástechnika oktatásban vesznek részt. Az alsósoknak: hagyományőrző szakkört, néptánc-és színjátszó szakkört, a felsősöknek nép-és társastánc, valamint színjátszó-és kézműves szakkört szervezünk a hagyományos énekkar mellett. Intézményünkben magas színvonalú a számítógépes terem, és az informatika oktatás. Az iskola tanulmányi átlaga évről-évre emelkedik, a bukások száma csökken, gyermekeink nem csak területi, de megyei, sőt országos versenyeken is jelentős sikereket érnek el. Azt valljuk, hogy a diák a lehetőségeihez képest a legjobban a tananyagot sajátítsa el, szeressen iskolába járni és ott tevékenyen részt venni, s ehhez adunk meg minden feltételt. Tevékenységünk elismeréseként 2002. májusában intézményünk elnyerte a Zalai Gyermekekért Közösségi Díjat. 26 éve még csak 74 tanulója volt iskolánknak, most 154 kisdiák jár hozzánk. Úgy érzem, az intézmény sikerességének egyik záloga az a példaértékű összefogás, amely a falu vezetőit, lakóit, a szülőket és nevelőket jellemzi.
2013-ban önkormányzati fenntartású intézményből átkerültünk a zalaszentgróti, majd a Zalaegerszegi Tankerületi Központhoz. Intézményünk azóta is töretlenül halad a korábban megkezdett úton, Ökoiskolai címet szerzett, állandó résztvevői vagyunk a Boldogságóra programnak.
Diákjaink 2019-ben első helyezést értek el a megyei madarászversenyen, amivel bejutottak a felsőtárkányi országos döntőbe, ahol remekül helytálltak.
2020. nyarán, 26 évnyi odaadó munka után leköszönt intézményvezetői posztjáról Szabóné Nagy Erzsébet – aki tanárként továbbra is erősíti iskolánk - , utódja Szakonyi Tibor lett.

AI Website Maker